Faq

Często zadawane pytania
Czemu dzieci zapisane do szkoły Harmonia są formalnie w edukacji domowej?

Szkoła Harmonia nie ma (jeszcze) statusu szkoły. Dlatego wszyscy nasi uczniowie zapisani są formalnie do zaprzyjaźnionej szkoły, która wystawia legitymacje i świadectwa. Dzieci formalnie realizują obowiązek szkolny poza szkołą, a w praktyce uczęszczają do nieformalnej szkoły Harmonia.

Czym Harmonia się wyróżnia na tle innych szkół?

To, co sprawia, że Harmonia jest wyjątkowym miejscem, to:
– przyjazna, rodzinna atmosfera
– doświadczona, empatyczna kadra
– autorski program (wyeliminowanie z programu niepotrzebnych treści)
– tutoring – indywidualne podejście do każdego dziecka
– dużo wspólnych wyjazdów na łono natury
– dla młodszych dzieci – dużo czasu na swobodną zabawę
– świetne warunki do doskonalenia kompetencji miękkich

Z jakich nurtów edukacyjnych czerpie Harmonia?

Mamy wiele źródeł inspiracji, jednak nasz program jest autorski i niepowtarzalny. Jest wynikiem naszych 10-letnich doświadczeń. Co roku modyfikujemy nasze podejście, by jeszcze lepiej służyło dzieciom i dorosłym. Inspirujemy się m.in.: rodzicielstwem bliskości, NVC, podejściem Jespera Juula. Powielamy dobre wzorce z fińskiej szkoły (np. brak ocen, autonomia nauczyciela). Zapożyczamy elementy pedagogiki Montessori (np. pomoce do matematyki), Waldorfskiej (bliskość natury), unschoolingu (nacisk na odpowiedzialność), edukacji demokratycznej (wspólne podejmowanie decyzji przez społeczność szkolną).

Czy dzieci mogą korzystać ze smartfonów w szkole?

Tylko w ograniczonym zakresie. Dzieci zostawiają telefony w szafkach i służą im do kontaktu z rodzicami w ważnych sprawach. 

Jakie języki obce są nauczane w szkole?

Angielski dla wszystkich w wymiarze 2-3 h tygodniowo oraz do wyboru drugi język od 7 klasy (klasy 4-6 mogą dołączyć do zajęć). Obecnie są to hiszpański i niemiecki do wyboru. Jeśli zbierze się grupa min. 5 osób na inny język, to tworzymy nową grupę językową.

Jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła i czy są dodatkowo płatne?

Wszystkie zajęcia odbywające się na terenie szkoły odbywają się w ramach opłaty miesięcznej za szkołę. Dodatkowo płatne są cykliczne wyjścia np. ścianka wspinaczkowa, park trampolin oraz wycieczki i wstępy do muzeów, na wystawy itp. Dodatkowo płatne są też obozy, wyjazdy, zielone szkoły. 

Oferta zajęć dodatkowych jest dostosowana do dzieci. Obecnie są to: majsterkowanie, elektronika, modelarstwo, mindfulness, szachy, basen, łyżwy, filozofia.

Czy są stypendia lub zniżki?

Mamy zniżkę dla rodzeństw, po 100 zł na każde dziecko.
Część opłat za szkołę można odpracować sprzątając, remontując, gotując – według potrzeb szkoły.